KAIP APSISAUGOTI NUO ERKINIO ENCEFALITO?

Atšilus orams norisi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. Atvykus mus pasitinka bundanti gamta ir alkanos erkės,  kurioms po žiemos reikia pasisotinti.

Ruošiantis pasibūvimui gamtoje reikėtų nepamiršti tinkamai apsirengti t.y.

  • rekomenduojama vilkėti šviesius rūbus ilgomis rankovėmis
  • mūvėti ilgas kelnes
  • būtina dėvėti galvos apdangalą.

Po kiekvieno ilgesnio pasibūvimo gamtoje patikrinti žmogaus nuogą kūną.

 

Kaip pagalbines priemones kraujasiurbiams atbaidyti galime naudoti repelentus

Repelentų veikimo trukmė priklauso nuo sudėties ir koncentracijos, dažniausiai 4-6 val, kai kada iki 9 val. Repelentus galime suskirstyti į pagamintus iš N, N-dietil-m-toluamido (DEET) ir iš natūralių augalinių eterinių aliejų.

ERKINIS ENCEFALITASVaikams iki 3 metų repelentų su DEET naudoti negalima, dėl preparatų toksiškumo, patartina rinktis pagamintus iš augalinių eterinių aliejų. Yra gan platus pasirinkimas repelentų formų, nuo purškiamų preparatų iki repelentinių apyrankių. Panaudojus repelentus kruopščiai nusiplauti rankas, o vakare, ar grįžus iš lauko – ir nusiprausti.

 

Kaip elgtis, jei erkė jau įsisiurbė?

Trys svarbūs žingsiai įkandus erkei:

  1. Kuo skubiau ją ištraukti, t.y. suėmus erkę pincetu kuo arčiau žmogaus kūno staigiai traukti į viršų.
  2. Įkandimo vietą dezinfekuoti.
  3. Būti budriems ~ 1 mėn laiko, per kuri gali pasireikšti erkių sukeliamų ligų simptomai.

 

Veiksmingiausia apsauga nuo erkinio encefalito – vakcina

Įkandus erkei, jei ji buvo užsikrėtusi, galima susirgti Erkiniu encefalitu ar Laimo liga. Erkinis encefalitas  (EE) yra virusinė liga, kurią sukelia erkių seilėse esantis virusas, patenkantis įkandus erkei arba geriant termiškai neapdorotą pieną. Ši liga pavojinga, nes  pažeidžia nervų sistemą bei sukelia nervų ligas, kurių pasekmės gali būti net letalios.

 

Simptomai

Įkandus užsikrėtusiai erkei simptomus galime pajusti maždaug per 7-14 dienų.  Ši liga klastinga, nes būdinga “2 bangų “ eiga, t.y. kai jau atrodo, jog peršalimo simptomai pranyksta (pasveikstame), liga maždaug po 7-10 d atsinaujina jau su sunkesniais simptomais. Mirštamumas nuo šios ligos yra ~ 4 %, tačiau maždaug trečdalis sirgusiųjų visiškai nepasveiksta, išlieka tokie simptomai kaip negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, elgesio pokyčiai.

Gydymas ir prevencija

Specifinio gydymo (tiesioginio) šiai ligai nėra, pacientams, sergantiems šia liga gydomi tik simptomai, tačiau veiksmingiausia apsauga nuo erkino encefalito yra vakcinacija.

Erkino encefalito vakcina, patekusi į organizmą „išmoko“ jį ir paruošia gynybą prieš virusą, kad kitą kartą patekęs „tikrasis“ virusas būtų iškart sunaikintas. Skiepyti vaikus nuo erkino encefalito galima pradėti  nuo vienerių metų. Tiek vaikams, tiek suaugusiems yra bendra skiepijimo schema, t.y. erkino encefalito vakciną reikia

 

suleisti periodiškai. Vakcinacijos schemą ir atmintinę įteiks jus apžiūrėjęs gydytojas.

Imuniteto susidarymui reikalingos 2 vakcinų dozės, tarp kurių tarpas yra 1-3 mėn, t.y. jei norime turėti imunitetą balandžio mėn, bent kovo pradžioje turime pradėti skiepijimo schemą, dažniausiai rekomenduojame pradėti skiepytis vasarį. Erkino encefalito vakcina neapsaugo 100%, tačiau tai pati efektyviausia priemonė nuo šios klastingos ligos.

 

Mūsų klinikoje skiepijame austriška TICO VAC vakcina nuo erkinio encefalito.

KAINA

Registracija tel: +370 52 354 471.

 

Atgal į straipsnių sąraša