TYMŲ SUKELTI SIMPTOMAI IR KITA SVARBI INFORMACIJA PACIENTAMS

Ką svarbu žinoti?

 1. PSO (Pasaulinė Sveikatos Organizacija) rekomenduoja vaikus paskiepyti dviem MMR (tymų-epideminio parotito-raudonukės) vakcinos dozėmis. Pagal Lietuvoje numatytą skiepų kalendorių, MMR vakcina nemokamai skiepijami 15–16 mėnesių amžiaus kūdikiai ir 6–7 metų amžiaus vaikai. Tai efektyviausias būdas norint apsisaugoti nuo tymų.
 2. Saugūs tik po 1988 m. dviem vakcinos dozėmis skiepyti arba tymais jau sirgę asmenys. Jeigu gimėte iki 1988 m. arba nežinote ar esate skiepyti 2 vakcinos dozėmis, turite tris variantus:
  1) pasitikrinkite savo skiepų pasą ar ligos istoriją – gal jūs visgi paskiepyti 2 MMR vakcinos dozėmis;
  2) atlikite kraujo tyrimą – imunoglobulino G prieš tymus testą;
  3) nieko nelaukę pasiskiepykite Priorix (MMR tymų-epideminio parotito-raudonukės) vakcina.
 3. Jeigu yra tikimybė, kad galite sirgti tymais ir ką tik turėjote kontaktą su sergančiuoju, jums rekomenduojama pasiskiepyti viena tymų vakcinos doze per 72 valandas.
 4. Negalima skiepyti, jeigu buvo alergija (anafilaksija) pirmai vakcinos dozei, yra nustatyta imunosupresinė organizmo būklė arba nėštumas. Visais kitais neaiškiais atvejais sprendžiama individualiai.
 5. Retais atvejais paskiepyti 2 tymų (kombinuotos MMR tymų-epideminio parotito-raudonukės) vakcinos dozėmis žmonės gali susirgti, tačiau jų ligos eiga bus daug lengvesnė, o komplikacijų rizika mažesnė.
 6. Tymais nesirgę ir neskiepyti asmenys turėtų vengti kontakto ir nebūti vienoje patalpoje su sergančiuoju. Praėjus 5 dienoms po kontakto su tymais sergančiu, netgi jeigu per 72 valandas spėjote pasiskiepyti, iki 21 dienos neikite į darbą ir venkite kontaktų su neskiepytais arba tymais nesirgusiais žmonėmis. Taip juos apsaugosite.
 7. Sergantys tymais asmenys turi likti namuose netrumpiau kaip 4 paras nuo bėrimo pradžios. Nepamirškite, kad susirgę galite užkrėsti net 18 žmonių. Susirgus tymais ir praėjus 3 paroms nuo bėrimo atsiradimo paciento kraujyje jau gali būti nustatytas imunoglobulinas M prieš tymus, kuris išlieka kraujyje iki 30 dienų. Po 7 dienų nuo bėrimo pradžios kraujyje jau galima aptikti ir imunoglobuliną G, kuris piką pasiekia po 14 dienų ir dažniausiai išlieka visą gyvenimą.

(Daugiau apie tai skaitykite: VUL Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovo, šeimos gydytojo prof. Vytauto Kasiulevičiaus pranešime https://bit.ly/2OhlaZl)

Kas gali skiepytis tymų vakcina ,,Priorix‘‘ PSDF biudžeto lėšomis:

 • Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem tymų, raudonukės ir epideminio parotito (MMR) vakcinos dozėmis 15–16 mėn. ir 6–7 metų amžiaus.
 • Vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nebuvo skiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.
 • Kontaktiniai asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais, skiepijami viena ,,Priorix‘‘ vakcinos doze.
 • Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveikatos specialistas, gavęs pranešimą apie įtariamą tymų atvejį.
 • Asmuo, kuris žino, kad buvo kontakte su sergančiu tymais ir dėl tam tikrų priežasčių neįtrauktas į kontaktinių asmenų sąrašą, gali kreiptis į NVSC departamentus, esančius visose Lietuvos apskrityse

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad asmenys, turėję sąlytį su sergančiu tymais, gali konsultuotis telefonu su NVSC departamentų specialistais telefonu 861831645.

Tyrimai ir skiepai Tarandės šeimos klinikoje

Tymų viruso IgG tyrimo kaina registruotiems pacientams 15 EUR (neregistruotiems 18 EUR)

Tymų viruso IgG parodo ar asmuo turi imunitetą tymų ligai. Kartu atliekami IgG ir IgM tyrimai leidžia diagnozuoti ūmią tymų infekciją. Imunoglobulinų pradeda daugėti praėjus 7-18 d. po užsikrėtimo.

Tymų viruso IgM tyrimo kaina registruotiems pacientams 15 EUR (neregistruotiems 18 EUR)

Reikšmingas tymų viruso IgM antikūnų padidėjimas kraujyje gali reikšti esamą ligą. Neigiamas IgM dažniausiai reiškia, kad aktyvios infekcijos nėra. Kartu atliekami IgG ir IgM tyrimai leidžia diagnozuoti ūmią tymų infekciją.

Jau skiepijame mokama MMR vakcina PRIORIX.

Skiepų kaina registruotiems pacientams 40 EUR (neregistruotiems 42 EUR).

Norintys skiepytis ar atlikti tyrimus gali registruotis tel.: +370 52 354 471.

 

 

Atgal į straipsnių sąraša