Žmogaus papilomos viruso infekcija

Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – tai virusinė, dažniausiai, lėtinė liga, kai šios infekcijos sukėlėjas išlieka latentinėje fazėjė, tačiau veikiant rizikos veiksniams gali sukelti kliniškai įvairius odos, viršutinių kvėpavimo takų, lytinių organų sistemos gleivinių pažeidimus ar galimi ikivėžiniai ar vėžiniai susirgimai.

ŽPV infekcijos šaltinis ir rezervuaras yra užsikrėtęs ŽPV žmogus. ŽPV infekcija gali užsikrėsti tiek vyrai, tiek moterys.

ŽPV plinta:

  • Lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
  • ŽPV plinta tiek per heteroseksualius, tiek per homoseksualius santykius.
  • ŽPV galima užsikrėsti visų rūšių ne tik lytinių santykių metu, bet ir bet kokio kontakto su užsikrėtusio žmogaus lyties organais metu.
  • Infekuota ŽPV motina virusą gali perduoti vaikui gimdymo metu.
  • Kontaktiniu būdu per odą bei gleivinių mikrotraumas.
Dažnai ŽPV užsikrėtę asmenys neturi jokių simptomų, tačiau jie infekuoti – viruso nešiotojai, t.y. virusą gali perduoti kitiems. Galima užsikrėsti iš karto ne vienu, bet keliais ŽPV tipais.  Kai infekcija pasilieka organizme, neretai ji sukelia lėtinį uždegimą ar įvairias sveikatos problemas, kurios priklauso nuo ŽPV tipo. Ilgainiui ŽPV organizme gali sukelti audinių supiktybėjimą ir vėžį. Sveikatos problemos, kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai – tai odos ir genitalijų karpos (makšties, varpos, išangės, tarpvietės ir kt.); gerklės, gerklų papilomatozė; makšties, varpos, išangės vėžys; gimdos kaklelio vėžys; tonzilių, liežuvio ir kt. vėžys.

Didelės onkogeninės rizikos ŽPV tipai (ŽPV 16 ir 18) kartu su kitais veiksniais sąlygoja gimdos kaklelio vėžį. Ikivėžiniai gimdos kaklelio pažeidimai taip pat susiję su ŽPV infekcija. Gimdos kaklelio vėžio išsivystymo rizika yra nedidelė, jei laiku diagnozuojami ir gydomi gimdos kaklelio ikivėžiniai pažeidimai. Skiepai nuo ŽPV mažina riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Rekomenduojama skiepyti mergaites (9-13 metų), t.y. iki seksualinių santykių pradžios.

Viršutinių kvėpavimo takų, ypač gerklų, papilomatozė gali pasireikšti įvairaus amžiaus žmonėms. Suaugusieji dažniausiai užsikrečia tiesioginio, taip pat ir orogenitalinio kontakto metu nuo infekuoto partnerio. Vaikus, manoma, kad užkrečia infekuotos motinos per gimdymą ar kitais būdais.

Norint išvengti karpų atsiradimo, reikia laikytis asmens higienos – dažnai plauti rankas ir kojas, kasdien keisti kojines, naudotis tik savo rankšluosčiu. Susirgimų genitalijų karpomis, kondilomomis ar kitais ŽPV sukeltais lytinių takų susirgimais mažina saugesnis, atsakingesnis lytinis elgesys, atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas, taisyklingas apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas lytinių santykių metu.

Daugiau informacijos užkrėčiamųjų ligų ir AIDS centro svetainėje.

Be abejo, svarbu stiprinti savo imuninę sistemą.
Kol kas nėra priemonių, gebančių efektyviai kovoti su virusu, todėl vienas patikimiausių būdų norint to išvengti – skiepai.

Tarandės šeimos klinikoje asmenys nuo 9 metų gali pasiskiepyti Gardasil 9 vakcina, kuri skirta aktyviąjai imunizacijai nuo ŽPV sukeliamų ligų (tarp jų: gimdos kaklelio, gerklės, nosies, gerklų, plaučių vėžio)

𝐑𝐞𝐠𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐚:
📞 +370 52 354 471
💻 registracija.tarandesklinika.lt
📧 info@tarandesklinika.lt

Atgal į straipsnių sąraša