DR. AUŠRINĖ NAVICKIENĖ: SVARBU ŽINOTI SAVO KRAUJAGYSLIŲ AMŽIŲ. NUO TO PRIKLAUSO DAUGELIS LIGŲ!

Kalbėdama apie kardiovaskulinę sveikatą med. mokslų daktarė Aušrinė Navickienė primygtinai pabrėžia, jog daug svarbesnis nei biologinis yra kraujagyslių amžius. Santykinai jauno žmogaus, turinčio rizikos veiksnius, kraujagyslės gali būti stipriai susidėvėjusios ir prilygti vyresnio amžiaus žmogaus kraujagyslėms.

„Ypač žinant, kad žmogus turi genetinį polinkį sirgti kraujagyslių ligomis, reikėtų vengti žalingų įpročių. Taip pat – laikytis subalansuotos mitybos: rinktis neriebų maistą, daug ląstelienos turinčius produktus“, – pabrėžia kraujagyslių chirurgė Aušrinė Navickienė.

Kalbant apie dažniausias kraujagyslių ligas, pirmiausia reikėtų išskirti arterijų aterosklerozę. Tai – lėtinė uždegiminė liga, pasireiškianti arterijos sienelės sukietėjimu ir sustorėjimu. Dėl aterosklerozės pakinta ne tik širdies, bet ir galūnių arterijos: sutrinka normali arterinė kraujotaka ir galūnės aprūpinimas krauju. Tai pasireiškia skausmais, vėlesnėse stadijose – ir trofikos sutrikimais.

Aterosklerozė nėra vien tik nuo amžiaus priklausanti liga. Ją sukelia ir sąlygoja daugelis rizikos veiksnių: rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas – hipertenzija, cukrinis diabetas, padidėjęs „blogojo“ cholesterolio ir sumažėjęs „gerojo“ cholesterolio kiekis kraujyje, antsvoris ir nejudrus gyvenimo būdas, menopauzė, geriamieji kontraceptikai.

Verta žinoti

Tiek vadinamasis „blogasis“, tiek „gerasis“ cholesterolis reikalingas mūsų kūnui – ląstelių membranoms sutvirtinti ir hormonams pasigaminti. Nesutilpęs į ląstelių veiklos sferas „blogasis“ cholesterolis sudaro jo natūralių poreikių perviršį. Šį perteklinį kiekį „gerasis“ cholesterolis surenka iš kraujo ir transportuoja į kepenis išvalyti, kad „blogasis“ cholesterolis negalėtų nusėsti ant kraujagyslių sienelių.

Norint padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį ir antioksidantų skydą pirmiausia reikia keisti mitybą. Tinkamas maistas: vaisiai, daržovės, kiti augalai, jų sultys, riešutai, sėklos, natūralūs aliejai ir pan.

Gresia staigia mirtimi

Dar vienas itin pavojingas, staigia mirties priežastimi galintis tapti sutrikimas – lėtinė venų liga. Tuomet yra sutrikdomas normalus kraujo nutekėjimas iš galūnių. „Pagrindiniai lėtinę venų ligą lydintys simptomai – skausmas, tinimas, trofikos sutrikimas. Jei didelis krešulys atsikabina nuo venos ir patenka į plaučius, gali sukelti lėtinę plaučių hipertenziją, vėliau – ir širdies nepakankamumą. Plaučių arterijos tromboembolija gali būti mirtina. Dar viena komplikacija – potrombozinis sindromas, pasireiškiantis galūnės tinimu, odos spalvos pokyčiais, atsiveriančiomis ir negyjančiomis žaizdomis kojose“, – atkreipė dėmesį Aušrinė Navickienė. Ji paaiškino, kad susirgti venų patologija esama genetinio polinkio. Sutrikimą galima įgyti išsivysčius piktybiniam procesui, tam įtakos turi nėštumas, nejudrumas, rūkymas, amžius, hormonų disbalansas, kraujo klampumo pakitimas.

Receptas kraujagyslių jaunystei.

Ką daryti, norint išlaikyti sveikas kraujagysles?

„Taisyklės paprastos – būtinas pakankamas judrumas, sportas. Reikėtų kiek įmanoma daugiau laiko praleisti gryname ore, tiesiog džiaugtis gyvenimu, daug šypsotis“, – patarė gydytoja. Jei cigaretė – jūsų kasdienė palydovė, reikėtų keisti šį įprotį, stengtis nevartoti alkoholio. „Ypač žinant, kad žmogus turi genetinį polinkį sirgti kraujagyslių ligomis, reikėtų vengti žalingų įpročių. Taip pat – laikytis subalansuotos mitybos: rinktis neriebų maistą, daug ląstelienos turinčius produktus. Būtinai mityba turėtų būti koreguojama, jei „blogojo“ cholesterolio kiekis yra per didelis“, – pabrėžė kraujagyslių chirurgė. Gydytoja pridūrė, kad neužtenkant natūralių su maistų gaunamų medžiagų kartais prireikia ir papildų, specialių vaistų, kurie mažina „bologojo“ cholesterolio kiekį. „Mūsų mityba išties nėra tokia subalansuota ir reguliari, tad reikalui esant su gydytojo rekomendacijomis galima vartoti papildus.“, – pastebėjo A. Navickienė.

Kada skubėti pas gydytoją?

Nors pradinėse stadijose žmogus paprastai gali nė neįtarti apie savo ligą, atsiradęs raumenų skausmas pavaikščiojus, galūnės šalimas, negyjantys trofikos pakitimai, skausmas, tinimas, mėšlungiai naktimis – tai būtų pas gydytoją turintys atvesti simptomai. Gydytoja pabrėžė, kad nieko nedarant simptomai tik progresuoja.

Nuoroda į straipsnį > čia

Kraujagysliu chirurgas

Kraujagyslių chirurgo konsultacijai registruokitės telefonu +370 52 354 471​ arba internetu.

Atgal į specialių pasiūlymų sąrašą