Nemokamas skiepas nuo gripo

Kas yra gripas?

Tai viena dažniausiai pasireiškianti ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Lietuvoje sergamumas gripu padidėja rudens–žiemos sezonu.

Kaip užsikrečiama gripu?

Užsikrėsti galima nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis, kurios, čiaudint ar kosint, pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Todėl virusas lengviausiai plinta mažose, prastai ventiliuojamose patalpose.

Gripui būdingi simptomai ir galimos komplikacijos

Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24–72 val. Gripui būdinga staigi pradžia ir aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), taip pat, kosulys, gerklės skausmas, sloga bei nors vienas iš bendrųjų simptomų – šaltkrėtis, prakaitavimas, galvos skausmas, raumenų skausmas.

Gripas pavojingas ir dėl sukeliamų sunkių komplikacijų, tokių kaip: plaučių uždegimas, akių uždegimas, sinusitas, miokarditas, encefalitas, meningitas ir kt.

Kada reikia skiepytis?

Antikūnai, kovai su gripo virusu, žmogaus organizme susidaro maždaug per dvi savaites po vakcinacijos, todėl skiepytis ne vėlu net ir įsibėgėjus gripo sezonui. Pakankamas antikūnų kiekis organizme išlieka iki 6–12 mėn. po vakcinacijos.

Patarimai:

Gripo sezono metu rekomenduojama: dažnai plauti rankas, vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis ir masinio žmonių susibūrimo vietų, kosint ir čiaudint prisidengti burną, stengtis neplautomis rankomis neliesti akių, nosies ir burnos, gerai vėdinti patalpas. Susirgus – nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių ir likti namuose.

Valstybės lėšomis finansuojama vakcina nuo gripo gali skiepytis:

  • 65 m. ir vyresniems asmenims;
  • asmenims, kurie serga lėtinėmis ligomis (širdies kraujagyslių, plaučių, metabolinėmis, inkstų ligomis, bronchine astma, cukriniu diabetu, asmenys, kuriems yra imunodeficitinė būklė);
  • nėščiosiosioms.

Kokia vakcina skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys?

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis – šiemet rizikos grupėms priklausantys asmenys bus skiepijami keturvalente vakcina „VaxigripTetra“, į kurios sudėtį įeina A gripo viruso H1N1 ir H3N2 padermės bei dvi B tipo gripo viruso padermės. Daugiau informacijos apie sezoninio gripo vakciną galima rasti interneto svetainėje – paspaudus nuorodą.

Kviečiame Tarandės šeimos klinikos pacientus, priklausančius rizikos grupėms, pasiskiepyti nuo gripo valstybės finansuojama vakcina. Priminkite tai savo artimiesiems!

Registracija skiepams: telefonu +370 52 354 471​ arba el. paštu info@tarandesklinika.lt​

Daugiau informacijos apie gripą ir kiekvieną savaitę atnaujinamus sergamumo gripu duomenis apskrityje rasite NVSC interneto svetainėje – paspaudę čia.

 

Atgal į straipsnių sąraša