Kalio jodido tabletės. Ką svarbu žinoti?

Nuo spalio 20 d. Vilniaus gyventojams pradėtos dalinti kalio jodido tabletės, skirtos apsaugoti organizmą nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio galimos radiacinės nelaimės atveju.

Ką svarbu žinoti?

  • Kalio jodido tabletes galite atsiimti nemokamai betkurioje vaistinėje. Elektroniniai receptai yra išrašyti automatiškai, į gydymo įstaigas eiti nereikia.
  • Tabletės išduodamos tik Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
    • Jei abejojate dėl savo gyvenamosios vietos deklaracijos, ar receptas išrašytas galite pasitikrinti esveikata.lt puslapyje.
    • Jums nebuvo išrašytas elektroninis receptas, tačiau esate deklaravęs gyvenamąją vietą Vilniaus mieste iki 2020 m. rugsėjo 30 d., kreipkitės į Vilniaus miesto savivaldybę el. p. sk@vilnius.lt
  • Elektroninis receptas galioja iki lapkričio 17 d.
  • Gyventojai deklaravę gyvenamąją vietą Vilniaus rajone, turėtų kreiptis į savo seniūniją.

 

Nelaimės atveju apie būtinybę vartoti kalio jodido preparatus gyventojus informuotų valstybės lygio institucijos, tokios kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Sveikatos apsaugos ministerija ir pan.

Kada reikia vartoti kalio jodido tabletes?

Kalio jodido tabletės skydliaukės apsaugai vartojamos tik tada, kai aplinkoje pasklinda radioaktyviojo jodo, ir tik tada, kai jas vartoti rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija ar kitos kompetentingos valstybės institucijos, kurios tokiu atveju būtų atsakingos už susidariusios situacijos valdymą. Naudoti kalio jodido tabletes kitu, nei nurodyta, laiku gali būti žalinga.

Ar galima vietoj kalio jodido tablečių vartoti spiritinį jodo tirpalą?

Ne, nes spiritinis jodo tirpalas skirtas tik išoriniam vartojimui. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris stipriai oksiduojasi ir yra toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą. Todėl jokiu būdu jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.

Kokią dozę kalio jodido tablečių reikia vartoti nelaimės atveju?

Kalio jodido tablečių po 65 mg vienkartinė paros dozė įvairioms žmonių amžiaus grupėms:

Amžius Kalio jodido tablečių vienkartinė paros dozė, mg
Naujagimiai iki 1 mėn. 16 (ketvirtis tabletės)
Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų 32 (pusė tabletės)
Vaikai nuo 3 iki 12 metų 65 (viena tabletė)
Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji 130 (dvi tabletės)

Vienkartinė kalio jodido tablečių paros dozė apsaugo skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.

Ką reikia žinoti apie pasirengimą branduolinei avarijai, skaitykite čia:
https://www.lt72.lt/go.php/lit/Kaip-elgtis-jei-atsitiktu-avarija-atomineje-elektrineje

 

Atgal į straipsnių sąraša